Büyük İstanbul Depremi ne zaman Olacak 2015 Herkes Merak Ediyor - 02 Nisan Cumartesi 2016 Olur Haber Merkezi

KENDİ BAŞINA BAĞIMSIZ BİR FAY AMA...'

"17 Ağustos’ta bir sürü 7,6, bundan çok daha büyük deprem olduğu halde her tarafı kırıp geçirmedi. Şimdi Yunanistan yakınlarındaki 6 büyüklüğündeki depremde niye böyle bir şey olsun? O kırmadıktan sonra böyle bir tetiklenme olayı yok. Sadece enerjinin bir kısmının önündeki faya yığılması... Onu da matematiksel olarak çözüyoruz zaten. Yeri, uzaklığı farklı, önünde daha Saros fayı var. Kuzey Anadolu fayının parçası. Bunu kendi başına bağımsız ama Kuzey Anadolu fayıyla alakalı düşünmek lazım."

PROF. DR. AHMET ERCAN: 5 KM DERİNLİKTE OLDUĞU İÇİN HİSSEDİLDİ

"Saroz’dan giden fay Yunanistan’a doğru uzanıyor. Bizim korktuğumuz kuzey fayı üzerinde oldu deprem. İstanbul, Tekirdağ klonu üzerinde değil. Saros Körfez'ine giren Kuzey Anadolu kırığını Gökçeada'nın kuzey batısında oldu. Deprem 5 ve 7 km derinlikte olması nedeniyle özellikle Marmara'da Ege Bölgesi'nin her yerinde Bodrum'a kadar güçlü olarak hissedildi. Depremin sığda olması güçlü hissettirdi. Deprem yaklaşık kuzeydoğu güneydoğu batısında deniz için bir kırık yarattı. Kırığın boyu 50-60 km uzunluğunda. Bunun arkasından büyük bir deprem beklentim yok ama artçı depremler 5,5'luk olabilir. 15 gün içinde olacaktır. Yazlıklara gidecekler ürkebilir.

'3 YILDIR BELİRTİ VERİYORDU'

Deprem belirtisi 3 yıldır veriyordu, depremciklerle kendi kendini gösteriyordu. Özellikle Girit'te 5,5’luk depremleri gördük ama bunları Türk sularına doğru geleceğini 15 gün önce belirtmiştim. Şimdi bize yaklaştık. Kesin büyüklüğünü bilmiyorum."

'BU DEPREME SAHİP ÇIKARSAK BİZİ ETKİLER'

Ahmet Ercan ayrıca "Bu depreme sahip çıkarsak bizi etkiler. Esnaf iş bekliyor. Beklenen Marmara depremi ile ilgisi yok. Kuzey anadolu kırığında 3 kol var kırılması beklenen. Tekirdağ ve Saroz kolu. Deprem İstanbul ve Tekirdağ kolunu atlayarak Saros'a uzlamıştır.

'İSTANBUL VE TEKİRDAĞ ÜZERİNDE GERGİNLİK TOPLANDI'

Şu anda gerginlik Tekirdağ ve İstanbul kolu üzerinde toplanmıştır. Yaklaşık yüzde 25'i Selanik tarafına yığılmıştır. 15 gün içinde 5,5 depremler göreceğiz. 15 gün sürer bu artçılar. Bunların hepsi ürpertici olacak ama yıkıcı olamayacaktır.

'SOMA BİRİNCİ GÜNDEMİMİZ ORADA İNSANLAR VAR'

Büyük İstanbul Depremi ne zaman olacak 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 17.45'te merkez üssü Marmara Denizi olan 4.0 büyüklüğünde yer sarsıntısı gerçekleşti.

Deprem, İstanbul ve çevresinde hissedildi.

AFAD, İstanbul'un yanı sıra çevre il ve ilçedeki birimlerle irtibat kurularak herhangi bir olumsuzluk olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

Büyük İstanbul Depremi Yorumları Artçılar tetikler mi?

Marmara'da meydana depremi değerlendiren İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, daha büyük bir depremin tetikleneceğini beklemediğini söyledi.

Tüysüz, Büyükçekmece Gölü açıklarında gerçekleşen depremin fay hattının diri olduğunu gösterdiğini ve bu tarz depremlerin sıklıkla gerçekleştiğini belirtti. Tüysüz'ün NTV'ye yaptığı açıklamaları şöyle:

"Depremin olduğu yer Büyükçekmece Gölü'nün hemen açıkları. Bu depremler bize fayın diri olduğunu gösteriyor. Fayın üzerinde hareket olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz yıllardaki depremlere baktığımızda 4 - 4,5 depremler olup arkasından küçük depremler oluyor. Bu depremin çok önemli bir deprem olmadığı kanaatindeyim.

Ama Marmara denizinde tıpkı bugün 4'ün olduğu gibi daha büyük bir deprem olacak ve hasar yaratacaktır. Mutlaka depreme karşı hazır olmamız gerekiyor. Bir gün tıpkı 4'ün olduğu gibi belki 6 belki 7 belki daha büyük bir depremle karşılaşacağız. Ama bu daha büyük bir depremi tetikler diyemeyiz."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
deprem oldumu istanbulda 3 yıl önce

istanbul

YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite...
Sınavları YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite Başarı Sıralaması-Pazaryolu Haber Merkezi...

Haberi Oku