EURO 2016 Nerede Yapılacak - 02 Nisan Cumartesi 2016 Olur Haber Merkezi

UEFA, Paris'teki terör saldırılarının ardından akıbeti tartışılan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin (EURO 2016), Fransa'nın ev sahipliğinde yapılacağını açıkladı.

UEFA'dan yapılan açıklamada, kura çekimi 12 Aralık'ta Paris'teki Kongre Sarayı'nda yapılacak turnuvanın, planlandığı gibi 10 Haziran-10 Temmuz 2016 tarihlerinde Fransa'da oynanacağı bildirildi.

Açıklamada, turnuva için gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağını belirtildi.

UEFA Yönetim Kurulu, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) ev sahipliğini Fransa'ya verdi.

Cenevre'de Espace Hippomene Kültür Merkezi'ndeki aday ülkelerin yaptığı final sunumunun ardından oy verecek 13 UEFA Yönetim Kurulu üyesi müzarekere ve oy verme için toplantıya geçti.

İngiliz Geoffrey Thompson'un başkanlığında yapılan toplantının ardından, oylama sonucunu kendisine verilen zarfı açarak UEFA Başkanı Michel Platini açıkladı.

Platini, zarftan çıkan ülkeyi salondakilere göstererek, Fransa'nın kazandığını açıkladı.

Açıklamanın ardından sahneye çıkan Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Jean-Pierre Escalettes, ''Bizim için çok güzel bir gün. UEFA'nın güvenini sarsmayacağız'' dedi. EURO 2016 Nerede Yapılacak

Açıklamanın ardından Fransa heyeti büyük sevinç yaşadı.

7'YE KARŞI 6 OYLA KAYBETTİK

Türkiye, oylamada sadece 1 oy farkla finallere ev sahipli yapma hakkını Fransa'ya karşı kaybetti.

UEFA'dan verilen bilgiye göre ilk tur oylamada Fransa 43, Türkiye 38 ve İtalya 23 puan topladı. Bu durumda İtalya elenerek ikinci turda Türkiye ve Fransa yarıştı.

Finalde 13 UEFA Yönetim Kurulu üyesinden 7'si Fransa'yı, 6'sı Türkiye'yi seçince tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmak isteyen Türkiye kıl payı elenmiş oldu.

CUMHURBAŞKANI GÜL: BİR OYLA KAÇMIŞ OLMASINA ÜZÜLDÜK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) ev sahipliğini 1 oyla kaybettiğini belirterek, ''Bir oyla kaçmış olmasına üzüldük'' dedi.

Cenevre'deki Espace Hippomene Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda, EURO 2016'yı organize edecek ülkenin Fransa olacağının açıklanmasının ardından salondan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, ''Türkiye'nin Fransa ve İtalya ile yarışması ve bu noktaya gelmesi önemli. Bir oyla kaçmış. Ne yapalım hayırlı olsun'' dedi.

Adaylık sürecinde söz verilen yatırımların yapılacağına dikkati çeken Abdullah Gül, şöyle devam etti:

''Muhakkak ki futbol adına verilmiş bütün sözler zaten yapılacak. Türkiye'de zaten yapılıyor. Yeni otobanlar, hızlı trenler, yeni statlar, havaalanları... Bunlar sadece spor için değil Türk halkı için yapılıyordu. Türkiye'de olsaydı, futbol tarihinde iz bırakan bir şampiyonluk olurdu. 'Avrupa futbolunun buna ihtiyacı var' diye söyledim. Diğer ülkelerde daha önce yapılmıştı. Ama karar böyle, oylamayı böyle yaptılar. Arkadaşları tebrik ediyorum, Futbol Federasyonunu, bakanları, hükümeti... Çünkü her şeyin arkasında çok sağlam durdular. Hepimiz elimizden geleni yaptık. Yine de tebrik etmek lazım. Çünkü, Türkiye bu sınıfta yarışıyor artık, Türkiye'nin rakipleri ortada. Bunun 1 oyla kaçmış olmasına üzüldük.'' EURO 2016 Nerede Yapılacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Devamlılık olacak mı? Federasyondan bu konuda talebiniz var mı?'' şeklindeki soru üzerine, ''Onu tabii değerlendirecekler. Otoritelerimiz karar verecek. Biz de ona göre hareket edeceğiz'' dedi.

Gül, ''Türkiye'nin AB üyesi olmamasıyla bu sonucun bir ilgili olabilir mi?'' sorusuna ise ''Hiç zannetmiyorum'' diye yanıt vardi.

Bir gazetecinin ''Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin sunumunu izlemedi, siz tüm ülkelerin sunumunu izlediniz'' şeklindeki sözleri üzerine, ''Ne yapalım bunu da fair-play örneği olarak alırsınız'' diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açıklamalarının ardından Türkiye'ye dönmek üzere havaalanına hareket etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite...
Sınavları YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite Başarı Sıralaması-Pazaryolu Haber Merkezi...

Haberi Oku