Teknoloji:
Türk hackerlar, Rus bankalarının online bankacılık sayfalarını erişime kapattı Haberi

 

Angajman kurallarını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından gelişen gerginlikler, siber dünyaya da taşındı. Rus hackerların Türkiye bankalarına ve ‘nic.tr’ sunucularına saldırılarının ardından Türk Hack Team üyesi hackerlar da Rus internet sitelerine karşı siber savaş başlattı. Daha önce Türkiye gündeminde tepkilere neden olan The Guardian, New York Times, Mısır, Almanya, Avusturya, Mısır, PKK internet sitelerine saldırılar gerçekleştiren Türk Hack Team bu defa Rus bankalarını hedef aldı. Siber savaşçılar, Russian Standard Bank ve AlfaBank bankalarının online bankacılık sayfalarını DDoS saldırılarıyla saatler boyu erişime kapatırken, çok sayıda Rus uzantılı internet sitesine de zarar verdi. Saldırı nedeniyle sunucuları zarara uğrayan bankaların anasayfalarında, kullanıcının bağlandığı ülkenin diline göre “Online bankacılık sistemi geçici olarak kullanılamıyor” uyarısı yer aldı.

"BU ÜLKENİN SANAL ASKERLERİYİZ"

Türk Hack Team üst düzey yöneticilerinden Solo-Türk, Türkiye’nin kutsal değerlerine, Türk milletine bir saldırı ve hakaret olduğunda herhangi bir yerden talimat almadan harekete geçip tepkilerini ortaya koyduklarını belirtti. “Biz bu memleketin sanal askerleriyiz” diyen Solo-Türk, şöyle devam etti: “Kesinlikle Türk sitesi hacklemeyiz ve kesinlikle karşı çıkarız. Türkiye’de yayın yapan tüm sitelere savunma anlamında her türlü desteğimiz var, yeter ki istesinler. Türk Hack Team yaklaşık 800 bin üyesi olan 10 yıllık bir hack platformu. Rusya krizinden sonra en çok zararı bankacılık sistemine verdik. Günlerdir saldırılarımız sürüyor. Anka, Underground ve Turan timlerimizi talimatlandırdık, Rusya uzantılı tüm sitelere saldırmaya devam ediyoruz. 10-15 bin civarında sitelerine zarar verdik.”

“DEVLET BİLİNÇLİ HAREKET ETMELİ”

Türkiye’deki önemli kurumların sunucularının olası saldırılara karşı güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Solo-Türk, bunun devletin daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Türk Hack Team olarak saldırılarına hiçbir kurumun finansman sağlamadığını, tamamen kendi imkanlarıyla çalıştıklarını dile getiren Solo-Türk, 3 ayrı ülkede sunucularının bulunduğunu ifade etti.

“RUSLAR DEVLET DESTEKLİ SALDIRIYOR”

Rus hackerların devlet başkanı Putin’den maaş aldığını savunan Solo-Türk, üçüncü dünya savaşının siber ortamda başladığını anlattı. Türkiye’de yetenekli çok fazla genç olduğunu vurgulayan Solo-Türk, devletin bu gençleri bir araya toplayıp, oluşturacakları Siber-Kampüslerde yetiştirmesi gerektiğini bildirdi. Solo-Türk, “Onlar bize saldırırken devlet destekli saldırıyor ama biz tamamen gönüllü ve amatör bir ruhla yapıyoruz. Bize destek versinler. Çok güzel fikirlerimiz var. Siber kampüs kuralım, gençleri yetiştirelim. Teknoloji üzerinden yürüyen 3. Dünya Savaşı amatör kişileri çok çok aşar. Devletin bu insanları bir araya getirmesi lazım. Birilerine görev versin. O birileri biz olalım demiyoruz, bu ülkenin birçok üniversitesi var” diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bereketli topraklara 'ayçiçekli' koruma
Sahip olduğu araziler ve yetiştirilen ürünler sayesinde dünyanın sayılı işletmelerinden olan TİGEM'e...

Haberi Oku